Muzyka łagodzi obyczaje

Muzyka towarzyszy człowiekowi praktycznie od zawsze. O tym, że pozytywnie wpływa ona na rozwój dziecka, wiadomo nie od dziś. Dowodzą tego przeprowadzone badania naukowe. Zastanówmy się więc, czemu dobrze jest jak najwcześniej umuzykalniać dziecko.

Muzyka uspokaja

Muzyka zajmuje ważne miejsce w życiu człowieka. Towarzyszy nam już od pierwszych dni życia, jako że stykamy się z nią prawie wszędzie. Wyzwala rozmaite emocje, zarówno radość, jak i smutek. Może też wprowadzać w zadumę. Udowodniono też uspokajającego oddziaływania utworów muzycznych. Granie na instrumencie we wczesnym dzieciństwie pomaga w ograniczaniu odczuwanej agresji.

Pozyskiwanie wiedzy jest prostsze poprzez muzykę

Muzyka to też bardzo dobry bodziec motywujący do przyswajania wiedzy, pomagający uzyskiwać w niej lepsze wyniki. Tak samo granie, jak i słuchanie utworów muzycznych pozytywnie wpływa na pracę struktur mózgowych.Kształcenie muzyczne dziecka pozytywnie oddziałuje na umiejętności językowe oraz przyśpiesza proces nauki czytania. Przyśpiesza też naukę przedmiotów matematycznych oraz języków obcych. Ponadto zajęcia muzyczne to doskonała forma spożytkowania wspólnych chwil i zabawy.

Kiedy zacząć przygodę z muzyką?

Kontakt z muzyką człowiek ma już podczas życia płodowego. Już wówczas wyłapujemy różne odgłosy, zarówno te dobiegające z organizmu matki, lecz również z otoczenia. Słuch jest bowiem zmysłem, jaki wykształca się w pierwszej kolejności. W związku z tym umuzykalnianie dziecka można rozpocząć już w ciąży. Słuchanie uspokajającej muzyki pozytywnie wpływa też na maluszka.

Niemowlętom, oprócz kołysanek, można też włączać utwory klasyczne, mając na uwadze, by o odpowiednim ustawieniu skali dźwięku. Dorastając dziecko rozpoczyna samo tworzyć dźwięki, klaszcząc bądź stukając. W ten sposób utrwala poczucie rytmu. Następnie rozpoczyna się etap z melodią, która może być naśladowana lub samodzielnie skomponowana. Etap przedszkolny oraz wczesnoszkolny to doskonały czas, by zacząć nauczanie gry na instrumencie. Dziecko przywyka dzięki temu do systematyczności, czerpiąc przy tym ogromną radość z wydobywanych przez siebie dźwięków. Trzeba jednak pamiętać, że choć muzyka w życiu dziecka pełni ogromnej wagi rolę, to w żadnym wypadku nie należy go do niej namawiać na siłę. Wówczas osiągniemy efekt zupełnie inny od planowanego.