Zabytkowe miasta na wodzie

Wyrażenie „miasto na wodzie” wielu osobom stawia przed oczami Wenecję. Jednak na kontynencie europejskim znajduje się wiele tego typu miejsc – podobnie atrakcyjnych, chociaż mniej sławnych. Podczas gdy duża część wczasowiczów odwiedza słynne apenińskie miasto, może warto wybrać się do mniej zatłoczonego, o podobnie urokliwym rozmieszczeniu? Poznać trochę tradycji i przeszłości interesujących części Europy.

Dawniej tworzenie grodów na wodzie było częstą koncepcją. Dzika rzeka była znakomitym zabezpieczeniem przed najeźdźcami. Swoją drogą z biegiem czasu i progresem wymiany handlowej stała się praktycznym traktem. Jednym z tego typu miejsc jest Brugia. Liczba kanałów kiedyś była wykorzystywana do przewożenia towarów. Dziś podróżują nimi przeważnie zwiedzający, którzy podziwiają urocze miasteczko z gondoli.

Nie wszyscy wiedzą, iż tolerancyjny Amsterdam położony jest na ponad stu kanałach, więc też zasługuje na miano wodnego miasta. Ozdobny w XVII-wieczne budynki zachwyca także uroczymi dróżkami rowerowymi i zacisznymi kawiarenkami. Stanowi ważny ośrodek kulturalny i akademicki, ale też handlowy. Analogicznie jak Sztokholm, chociaż tenże zlokalizowany jest na 14 wyspach. Miasto z pewnością olśni entuzjastów dynamicznego spędzania czasu oraz wielbicieli sztuki. Jest tutaj bowiem bez liku muzeów do zobaczenia .

Mnóstwo wielbicieli Francji odwiedza ją przede wszystkim zważywszy na Paryż. Jednakże i tenże kraj posiada piękne miasteczko osadzone na wodzie. O tyle urokliwsze, iż umiejscowione przy nasadzie Alp. Annecy olśniewa ślicznymi zabytkami i arkadami, które można ujrzeć podczas spaceru. Podażając w stronę wybrzeża warte zajrzenia jest Port Grimaud. Utworzone w minionym stuleciu z pomysłu François Spoérry, który zapragnął zbudować „francuską Wenecję”.

Budowane przez wieki blisko wody miasteczka fascynują urokiem i kulturą. Zlokalizowane w różnych częściach Europy zapewniają dodatkowo wyjątkowe widoki natury. Mimo iż popularna Wenecja jest bezsprzecznie urocza, dobrze nie kroczyć za tłumem i skierować się do innych miast, w których niezastąpionym składnikiem scenerii są woda i gondole.