Drewniane domy na płótnie i na ekranie

Kto widząc malowniczy pejzaż z drewnianym domkiem nie pragnął, by się tam teleportować. Albo oglądając serial, którego bohater zamieszkuje w górach nie stwierdził: „ja też bym nie pogardził”. Topos drewnianego domu od zarania dziejów ukazywany był w sztuce. Dawniej reprezentował w zasadzie rzeczywistość. Obecnie właściwie wiąże się z odosobnieniem, a czasem luksusem. Nawet nie uświadamiamy sobie jakże tenże (potencjalnie błahy) motyw oddziałuje na ludzką świadomość.

Nie sposób nie zauważyć, iż obraz spośród jakichkolwiek dziedzin sztuki wiedzie prym w użyciu toposu drewnianych domków. Na wielu ukazaniach wsi oraz mieszczaństwa z XIX wieku stanowią znaczącą część scenerii. I w zasadzie nie jest to wyjątkowe ponieważ były standardowym fragmentem codzienności. W dzisiejszych czasach sielskie obrazki wykorzystujące ten przedmiot w dalszym ciągu są popularne, jednakże mają raczej nietypowy cel. Powinny wzbudzać wrażenie upragnionego spokoju. Zachodzi możliwość, iż wiele osób po uchwyceniu tego widoku zachciało posiadać całoroczne domy z drewna, w których odetchnęłyby od rzeczywistości.

Tym silniej wydaje się mieć wpływ na ludzką świadomość żywy obraz, który wolno ujrzeć w filmach. Obudowane ciekawą historią oraz ukazane w pełnej krasie domy z bali okrągłych stają się przedmiotem pragnienia nie jednego widza. Co interesujące lokalizacja nie ma znaczenia. Czy będą to Sudety, niezamieszkana wyspa na Pacyfiku czy wielkie kompleksy leśne Azji – firma budująca domy z bali dotrze w dowolnym miejscu.

Podstawowym czynnikiem kina, który wkrada się w ludzką jaźń, jest bezsprzecznie zobrazowana historia. Drewniany dom nadal często jest miejscem familijnej radości lub lirycznych afektów. Podziw oraz poruszenie, które pobudzają różnorodne filmy, pociągają za sobą to, iż cena budowy domu z drewna nie jest ważna. Priorytet to ziścić marzenia. Obnaża to całe przedsięwzięcie z rozsądku, ale przecież nie takie jest zadanie filmów, by dostarczać widzowi rzetelne wytyczne. Ma pobudzać emocje i to czyni. Zastanawiające, czy jakikolwiek producent drewnianych domków letniskowych domyśla się, iż ułamek jego zleceń jest tego efektem…

Nawet tak bagatelny motyw jak chata z drzewa umie wzbudzić sentyment, zachwyt bądź strach. Przy użyciu przeróżnych metod sztuka budzi świadomość, a nawet kreuje pewne poczynania. Zaś to skutkuje w powszednim życiu, nawet gdy nie zastanawiamy się nad tym. Obecnie, kiedy sposoby przekazu są tak różne, a dostęp do nich tak powszechny, widać to wyraźnie.