Żywioł spod pędzla

Jak ważna w istnieniu ludzi jest woda nie trzeba nikogo uświadamiać. Poczynając od tego, iż obejmuje ponad pięćdziesiąt procent ciężaru organizmu, a skończywszy na tym, iż człowiek nie wytrzyma bez niej więcej jak siedem dni. W świetle obecnych rozważań była jedną z najwcześniej powstałych substancji która ”zrodziła się” na początku ewolucji i znajduje się w całej galaktyce. Fascynuje od setek lat, przeto nic szczególnego, iż znalazła swoje miejsce w malarstwie. W jakiej postaci?

Geneza egzystencji
Postać wyłaniającej się z morza niewiasty widział każdy. W renesansie prześcigano się w powoływaniu bóstw (takich jak Wenus) do życia nie inaczej jak z wody. Na większości ujęć tego symbolu tafla jest cicha, co animuje wrażenie naturalności. Co więcej wiąże się z horyzontem, jakoby nie miała granicy. Można stwierdzić, iż naśladuje nieskończoność.

Nawałnica
Nie można jednak nie wspomnieć o niszczycielskiej mocy wody. Obraz powodzi jest pospolity malarstwie, nie tylko znany z Biblii. Wielkie fale, podtopione budynki, topiący się ludzie. Potencjał natury, której niepodobna opanować, mimo że człowiek próbuje. Sporo malarzy, by realistycznie zobrazować postać fal, zgłębiało zawiłości ruchu powietrza. I to niezależnie od stylu.

Odejście
Szczególnie strumienie - to ich bieg jest odzwierciedleniem przemijania. Nie bez powodu w rozmaitych starych cywilizacjach zmarłych „grzebano” w łodziach. Motyw ów zdobył swe miejsce też na obrazach. Woda nadaje takowym obrazom spokoju, a jednocześnie uwidacznia wieczny bieg. Coś odchodzi, a coś napływa – permanentna treść bytu.

Woda od dekad wykorzystywana jest w sztuce. Wymienione tutaj motywy to jedynie fragment tego, jak jest kojarzona. Jak każde zjawisko odgrywające rolę w życiu człowieka przez przeróżnych malarzy jest różnorodnie ujmowana - może być apoteozą ciszy albo archetypem bałaganu. Na dodatek ma ogromną siłę, którą wielu twórców chciało zademonstrować na swych dziełach, obierając to w charakterze swoistego rodzaju sprawdzian. Popatrz i poznaj – to intrygujące.