Czy cyfryzacja zdominuje literaturę?

Żyjemy w świecie , w którym kluczowe znaczenie ma postęp techniczny. W momencie gdy prym wiodą cyfrowe źródła, papierowa lektura odchodzi z wolna w zapomnienie. Czy nie tracimy w ten sposób czegoś drogocennego?

Co nam daje chłonięcie książek?
Czytanie dzieł pisarskich przynosi bardzo dużo korzyści. Rozwija kreatywność i urozmaica erudycję. Dzieło pisane jest źródłem wartościowej wiedzy, mobilizuje do dywagacji i analizy. Zanurzanie się w lekturze można też potraktować jako doskonałą metodę spędzania czasu wolnego. Lektura i kubek aromatycznej herbaty to wyborny przepis na udany wieczór.

Proza na ekranie kindla
Literatura, analogicznie jak gazety, zobligowana jest podążać za rozwojem technologicznym. Dlatego tak samo jak elektroniczne numery prasy, coraz powszechniejsze stają się audiobooki, które można swobodnie studiować na smartfonie.
Żeby zdobyć pożądaną książkę, nie trzeba już udawać się do domów książki lub wypożyczalni. Wiele tytułów można wyszukać na stronach internetowych, aczkolwiek nadal istnieją dostępne tylko w standardowej edycji.
Książki cyfrowe posiadają też tę mocną stronę, że nie potrzebują tyle miejsca, co klasyczne lektury, w szczególności te obszerne. Chodzi tu jednakowo o miejsce w plecaku, jak i na półkach w domu. Dzięki czytnikowi książek cyfrowych w każdej chwili można sięgnąć po ulubioną pozycję, także słownik, a ta w tradycyjnej wersji jak wiadomo potrafi swoje ważyć.

A może mimo to tradycyjna książka …
Cyfrowa rewolucja stała się rzeczywistością. Niewątpliwie ten rozwój przynosi wiele pozytywów, tworząc jednocześnie oczywisty wynik ewolucji cywilizacyjnego. Za sprawą tego zyskujemy bogatszy wgląd do poznania i wieści z wielu miejsc. Otrzymaliśmy też wiele nietuzinkowych możliwości edukacyjnych.
Nic niemniej nie zastąpi lektury w jej standardowej postaci. Można ją chwycić zawsze, bez względu na to, czy jesteśmy w zasięgu sieci, czy gniazdka z prądem. Jest ona korzystniejsza dla wzroku, tworząc też wzorzec dla młodzieży, zaszczepiający w nich nawyk sięgania po literaturę. No i najważniejsze. Nic nie odda zapachu otwieranych kartek. Jest to walor, za którego sprawą papierowa książka jeszcze długo nie odejdzie w niepamięć.