Kiedy kino nie owija w bawełnę

Macierzyństwo to nierozerwalny element człowieczego życia. Nie dziwne więc, iż jest powszechnie wykorzystywany jako kontekst w powieściach i filmach. Interesujące jest jednakże to, iż przez wiele dekad był on przedstawiany wyłącznie od strony zdrowej mamy. Nie obrazowano z reguły tematu trudności z zajściem w ciążę. Niechybnie wpływ wywarło ogólnie dzielone spojrzenie na to, jako temat krępujący. Jak to wygląda współcześnie? Ile prawdy produkcje filmowe pokazują na temat ciąży i problemów z nią się wiążących?

W licznych produkcjach filmowych poczęcie dziecka ukazywane jest jako z reguły nieprzysparzająca problemów kwestia, czy to zaplanowane czy niechciane. Każdy kraj, który produkuje filmy obrazuje to w niezwykle podobny sposób, nie inaczej kraj nad Wisłą. Szczególnie w Warszawie ginekolog ”opisywany” jest jako wyjątkowo intratna specjalizacja, niezależnie od tego, że nowoczesne niewiasty charakteryzuje się jako businesswomen. Praktycznie każda pragnie zostać rodzicielką i na ogół jej się udaje. A następnie to oczywiście - regularne spotkania z lekarzem, pierwsze echo serca, okrągły brzuszek i wyczekiwane narodziny. Można uznać Polska nie zniknie.

Powstają jednakże także takie filmy, które do tej kwestii podchodzą bardziej pragmatycznie. Nie oszukują kobiet, iż starczy postanowić, aby zajść w ciążę. Scenarzyści, którzy nie unikają problemów niewygodnych, ukazują to co wykazane jest chociażby w statystykach - iż wcale tak wiele maluchów nie przychodzi na świat. Mało tego – ukazują co może być tego źródłem, prócz własnych aspiracji. Bez pardonu kierują główne postacie na badanie płodności, ukazują ich ból związany z diagnozą oraz wysiłki jakie wdrażają. Takimi produkcjami może pochwalić się także Warszawa, gdzie niejedna klinika leczenia niepłodności gościła ekipę filmową.

Rzetelność takowych aranżacji leży także w zobrazowaniu sposobów, jakie stosowane są w leczeniu niepłodności. Najczęstsze, które są podejmowane to farmakologia i sztuczne zapłodnienie. Znane są także inne, które jest możliwość zaznajomić z produkcji filmowych. Z tego źródła dowiadujemy się o terapiach, które stosują komórki macierzyste bądź laser monalisa touch, również na terenie Warszawy.

Produkcje filmowe to abstrakcja, niemniej jednak niektóre kwestie nie powinny być w nich wypaczane. Najbardziej wartościowe i zapadające w pamięć są takie, które obrazują kwestie dotykające ludzi na co dzień. nawet gdy są trudne.