Beton architektoniczny w rękach artysty – praktyka i estetyka w jednym

Nowoczesna działalność artystyczna nie unika używania najrozmaitszych materiałów, zwłaszcza rzeźba. Eksponaty kreowane są niemalże ze wszystkiego i w różnych formach. Od klasycznych kamiennych bądź drewnianych płaskorzeźb, po metalowe aranżacje. Służąca człowiekowi od starożytności forma sztuki występuje we wszelkiej przestrzeni i często nie stanowi jedynie dzieła sztuki. W jakich miejscach w zwykłym życiu jesteśmy w stanie zauważyć sztukę, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy? Jaki surowiec ma tak szerokie wykorzystanie?

Beton architektoniczny, bowiem o o niego chodzi, jest rozmaicie eksploatowany w licznych pomieszczeniach. Jego specjalne cechy plastyczne a także wytrzymałościowe dają nie tylko atrakcyjny rezultat ozdobny, lecz też służą funkcjonalnie. Przykładowo to jest beton elewacyjny. Sporo budynków, zwłaszcza starych, jest modernizowanych za jego pomocą. Pięknie formowane wykończenia urzekają, a równocześnie chronią obiekt przed zniszczeniem.

Porównywalne przeznaczenie ma beton dekoracyjny. Mimo iż jest użytkowany głównie dla interesującego wyglądu, ma również pewne właściwości praktyczne. Dla przykładu używany na ścianie w domu, w skutek swoich właściwości, umożliwia utrzymać estetyczny wygląd ścian przez długi czas, bez konieczności malowania. Dodatkowo to nadal beton, w związku z tym sam w sobie jest wytrzymałym surowcem. Dlatego zainstalowanie go na ścianie może ją jeszcze zabezpieczyć.

Niezmiernie ciekawym użyciem są donice z betonu architektonicznego. W sposobach ukształtowania i barwy właściwie nie ma ograniczeń. Całość zależy od wizji wykonawcy i miejsca wykorzystania. Notorycznie tego typu dzieła można zobaczyć w ogródkach, obszernych apartamentowcach, a nawet na cmentarzach. Poza donicami, kompozycją która wydaje się tak banalna, iż nie przykuwa uwagi są płyty betonowe (np. na podjazd). Możliwość wymodelowania dowolnej faktury zapewnia nieraz ciekawe rezultaty, dzięki którym teren nie prezentuje się ponuro. Ponadto specjalnie uformowana chropowata powierzchnia podłoża w niejaki sposób jest bezpieczniejsza – nawet ośnieżona nie jest tak niestabilna niczym płaska.

Podsumowując przeznaczenie betonu architektonicznego jest niesłychanie duże. Jego obecność sprawia, że każda przestrzeń, którą i tak należy zagospodarować, zdobywa urok, jednakże nie traci na praktyce. Poza tym awangardowi artyści coraz częściej poszukują szans ekspresji, jaka nie zostanie zatrzymana w galeriach. Beton architektoniczny zapewnia im taką okazję.