Hiszpańskie kino – dlaczego tak chętnie sięga do dramatu?

Każdy kraj ma swój sposób na kręcenie różnych gatunków filmowych. Specyfika, jaką się cechuje w dużej mierze zależy od kultury, ale też historii jaką ma za sobą dany naród. Od tego zależy również to do jakiego gatunku reżyserowie sięgają najchętniej oraz jaki jest efekt końcowy. W hiszpańskiej kinematografii prym zdaje się należy do dramatów i pozycji psychologicznych. A przynajmniej te posiadają najlepsze opinie i popularność. Na czym polega ten fenomen?

Ciężko na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Być może jest to wynik ogólnego postrzegania hiszpańskiej kultury. Hiszpania, jako kraj, kojarzy się często ze słonecznym krajobrazem winnic. Kolorowe stroje i uśmiechnięci ludzie to obraz, który od razu pojawia się przed oczami. No może jeszcze corrida. Przeciętny człowiek nie wnika w to co dzieje się pod tą zewnętrzną powłoką. A przecież są to ludzie tacy sami, jak my. Ze swoimi tragediami i piętnem odciśniętym przez historię. Tworzenie dramatów to próba pokazania, że nie jest tak kolorowo, jakby mogło się wydawać.

 

Z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na niezwykły kunszt hiszpańskich twórców filmowych w budowaniu napięcia. Najlepsze pozycje, takie jak „Labirynt Fauna” czy niedawno zakończony „Dom z papieru”, nie pozwalały oderwać się od ekranu. Idealnie skrojona historia, podkreślona efektami wizualnymi i dźwiękowymi, poruszała emocje, a to najlepiej oddaje czy produkcja jest dobra czy nie. Ciekawe jest, że nie ma znaczenia czy jest to jednostkowy film czy kilkusezonowy serial. Obie formy tak samo fascynują, a nietuzinkowi bohaterowie, których przedstawiają, zostają w pamięci na długo.

Ukazywany w dramatach i filmach psychologicznych obraz hiszpańskiego społeczeństwa jest godny uwagi. Poza poznaniem, co kryje się za kolorowym obrazem, z jakim oswajają nas programy turystyczne, mamy możliwość obcować z najwyższej jakości twórczością filmową. Sama historia jest ważna, ale sposób jej podania jest nie mniej istotny. Warto poświęcić czas na skosztowanie perełek, jakie tworzą Hiszpanie.